Jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła?
Planujesz wyposażyć dom w ekologiczną gruntową pompę ciepła, ale nie wiesz, jak przygotować się na proces instalacji? Jakie prace będą konieczne do wykonania tego przedsięwzięcia? Sprawdź, jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła.
Montaż gruntowej pompy ciepła krok po kroku
Montaż gruntowej pompy ciepła to zdecydowanie nie jest zadanie, którego można podjąć się w ramach weekendowego podnoszenia zdolności majsterkowicza. Zawsze powinien być przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów. Warto jednak wiedzieć, jak wyglądają kolejne etapy montażu – z pewnością pomoże Ci to w zaplanowaniu i przygotowaniu się do całego procesu.
- Badania i sporządzanie projektu –- aby rozpocząć prace montażowe, fachowcy muszą uzyskać podstawowe informacje o planie domu oraz istniejących już instalacjach. Na tym etapie wykonywane są niezbędne pomiary i obliczenia, dzięki którym pompa ciepła zyska największą możliwą wydajność.
- Wybór pompy i ustalenie lokalizacji – na podstawie uzyskanych informacji możliwy jest dobór odpowiedniego modelu gruntowej pompy ciepła oraz podjęcie decyzji o jej umieszczeniu.
- Wypełnienie formalności urzędowych – montaż pompy ciepła to poważne przedsięwzięcie, które wymaga uzupełnienia odpowiedniej dokumentacji w urzędach. Pamiętaj, że załatwianie formalności wymaga czasu.
- Odwierty i pierwsze instalacje – aby zamontować gruntową pompę ciepła, niezbędne jest wykonanie odwiertów w gruncie. To one pozwalają odbierać ciepło. Po ich wykonaniu następuje montaż podstawowych elementów, które znajdować się będą w budynku.
- Montaż pompy ciepła – razem z najważniejszym urządzeniem instalowana jest armatura.
- Test instalacji – fachowcy, przy użyciu profesjonalnego sprzętu, sprawdzają szczelność instalacji.
- Instruktaż – po prawidłowym montażu gruntowej pompy ciepła otrzymasz instrukcje dotyczące jej bezpiecznego użytkowania.